A lenmag hidegen sajtolását követően a fenn maradó anyagot finomra őrlik. Így készül a lenmagliszt, melyet a magas rost és lignan tartalma mellett kiváló beltartalmi értéke teszi különlegessé. Ez az őrlemény gazdag káliumban, magnéziumban, foszforban, kalciumban, élelmi rostokban és nyálkaanyagokban. A lenmagliszt magas fehérjetartalma (33-36%°) és alacsony szénhidrát- és zsírtartalma miatt kiválóan beépíthető fogyókúrába, paleo étrendbe, Atkins-diétába.
Hő kezelt (sütött-főzött) ételekben is jól felhasználható, tojás helyett alkalmazható „kötőanyag”. A gyártás során a lenmag feltáródik, így az őrlemény anyagai jól hasznosulnak a szervezetben. Élelmi rost tartalma amely szintén magas (9-10%) a bélrendszer és keringés védelmét, a nyálkahártyák óvását valamint a vércukorszint egyensúlyban tartását is támogatja. Kiemelt élettani szerepe miatt a magas rosttartalmú lenmagliszt ajánlható „ér- és bélvédő” kenyerek, magasabb protein-, nyomelem- és rosttartalmú pékáruk, pástétomok, fasírtok otthoni készítéséhez illetve levesekbe, főzelékekbe, készételekbe, pépes állagú élelmi anyagokhoz keverve. Felhasználható szív- és érrendszeri problémákkal, bél- és ízületi betegek, cukorbetegek, székrekedéssel, aranyérrel és légzőszervi problémákkal küzdők, fogyni vágyók diétájába. A liszt egy részének helyettesítése lenmagliszttel növeli a pékáru rost-, vitamin-, ásványi anyag- és fehérjetartalmát, miközben csökkenti kalóriaértékét és szénhidrát tartalmát.
A lenmaglisztet fitoösztrogén- (lignan-) tartalma is különlegessé teszi. A lignanok a produktív korban lévő nők esetében elősegítik a peteérést, a változó korhoz közeledő nőknél pedig csökkenthetik a menopauza kellemetlen tüneteit, mint például a rendszertelen ciklust, a mellben kialakuló cisztákat és a hormonális ingadozásnak köszönhető hangulatváltozást.